Druhý svět

19. října 2011 v 18:58 | Deborah W
Jeden svět nestačil ani agentovi 007 Jamesovi Bondovi a nestačí zřejmě ani nám. Ale co si lze představit pod pojmem druhý svět? Značí snad pojem druhý svět zároveň i pojem druhého břehu, kam se údajně dostáváme po smrti? Možná, ale protože se často setkáváme i s pojmem třetí svět, musíme ten druhý hledat kolem sebe. Co je to třetí svět, to víme s určitostí téměř všichni, chudé země situované převážně na jižní zemské polokouli, kde je bída na každodenním pořádku a úmrtnost značně vysoká. Platí tam jen málo pravidel a zákonů a vyhrává vždy ten silnější a vlivnější. Pokud "první svět" představují státy s vyspělou ekonomikou, pak ten svět druhý, tvoří "střední třída Země". Ještě v nedávno minulých dobách studené války zaujímal první příčku svět kapitalistický a druhou svět socialistický. Třetí pozice světa se oproti tomu nezměnila a jak je patrné ani nezmění. Lze tedy shrnout, že druhý svět tvoří státy ani ne bohaté ani ne chudé, které ovšem nemají žádné rozhodovací právo o chodu Zeměkoule.
Pokud se ale na druhý svět díváme jako na onen pomyslný druhý břeh, "kam nás za minci převeze Cháron, převozník", pak to může být místo, kde budeme očekávat pomyslný ráj. A díky ráji se tak druhý svět stane rázem světem prvním, nebo naopak třetím, pokud tam místo toho bude peklo. Jak vidno, všechno je relativní. I světové pořadí.
Druhý svět může být ale i naším druhým paralelním životem. Učíme se, pracujeme, plníme své povinnosti jakéhokoliv rázu, a oproti tomu si užíváme chvil pro nás povznášejících, kdy povinnosti odsunujeme na vedlejší kolej výměnou za skvělé zážitky z čehokoliv. A to právě kvůli druhému světu.
Jeden svět bez druhého by byl totiž o něco ochuzený a to by byla jistě škoda.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 L+P <3 L+P <3 | Web | 19. října 2011 v 19:03 | Reagovat

zajmavý článek :)

2 Z* Z* | Web | 19. října 2011 v 19:14 | Reagovat

Pěkný článek :) Mrkni na můj nejnovější článek a napiš svůj názor, díky :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama