Život bez elektřiny

6. října 2011 v 20:39 | Deborah W
"Byl to ten slavný den, kdy k nám byl zaveden elektrický proud...", tak začíná jedna svěrákovská písnička vracející se k jedinečné to události, při které jistě nechyběl ani Jára Cimrman.
A den to musel být vskutku slavný. Když se stiskem vypínače rozsvítila žárovka, když drátem protekla energie a spustila připojený přístroj, byl to pro lidstvo pomyslný neviditelný mezník.
Život bez elektřiny si dnes už lze jen těžko představit. Ať se tomu chce či nechce věřit, stala se naším každodenním pomocníkem a bez ní bychom se vrátili do temných středověkých časů. Během nocí by nezářila města a za okny domů by problikávaly jen slabé plamínky svíček nebo lamp. V zimě bysme se neohřáli u studeného radiátoru a znovu bysme byli nuceni štípat dřevo a přikládat do kamen a krbů. Nefungovala by televize, počítače, mobilní telefony, veškeré elektronické přístroje a zařízení. Veškerý technický a elektronický svět by zkolaboval. A protože jsme na tom světě až neuvěřitelně závislí, byla by to neuvěřitelná rána i pro nás. Starost o světlo, teplo a jídlo by se rázem stala prioritou, zatímco dnes to považujeme za naprostou samozřejmost. Komunikační prostředky v podobě médií by rovněž vzaly za své. Nezbylo by, než se vrátit k ručnímu psaní dopisů, vyprávění si toho, co se kde událo. Zkolabovala by doprava a veškeré dopravní prostředky by se časem mohly odložit do šrotu. Byl by konec automatickým provozům ve výrobních továrnách. Za své by vzala i nákupně-obchodní centra, v nichž byla možnost platit pomocí platebních karet.
Jedinou výhodou (snad, ale kdo ví...) by bylo, že by si lidé začali být možná zase blíž. Měli by na sebe zase víc času. Po večerech by si vyprávěli příběhy u plápolajícího krbu za světla svic a za dne pak společně zdolávali nejrůznější pracovní překážky.
Nebýt elektřiny, nevzniklo by ani těchto několik řádků naťukaných do klávesnice počítače.
Je toho tolik, co by nefungovalo nebýt elektřiny, že je lepší na to ani nemyslet. A nebo ano, přemýšlet o tom a vážit si, v jaké době žijeme, a jakých výdobytků se nám díky tomu dostává, protože lidé v minulých stoletích takové štěstí (nebo neštěstí - jak se to vezme) neměli.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lee Lee | Web | 6. října 2011 v 21:02 | Reagovat

zajímavý článek :))

2 Lukky Lukky | Web | 6. října 2011 v 21:02 | Reagovat

Naozaj slávny deň :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama