Ještě mě napadlo

5. března 2015 v 20:18 | Deborah W
Ještě mě napadlo, jak rychle se v češtině objevují nové výrazy.
Tak například slovo dron. Označuje se jím bezpilotní letadlo. Je to asi dva roky, co u nás tenhle název zdomácněl, a to v souvislosti s jedním zámořským zásilkovým obchodem, který měl v plánu tyto drony používat pro přepravu zásilek na kratší vzdálenosti. Výraz dron se sice kdysi dávno už možná objevil v souvislosti s filmovými trháky o vesmíru, ale tehdy to byla jenom utopie. Až nyní se proměnila ve skutečnost.
Nebo další takový výraz "to dáš". Dříve se říkalo "to zvládneš", "dokážeš to", dnes je moderní "to dát". Dát "to" se prostě nosí.
Spisovná čeština se zase zaměřila na výrazy "víceméně" a "nicméně", které se s oblibou začaly užívat v distingované mluvě.
Stejně tak jako výraz "je v gesci". Normálně bychom řekli, že je v působnosti nebo v kompetenci, ale v některých oblastech byste s tímto pohořeli. Tam je prostě v gesci a hotovo.
Nových výrazů je hodně, vznikají spontánně, někdy ze dne na den.
No, a co mě ještě muselo napadnout, je dnes už tolikrát omílané slovo tunel. To sice není žádným novým výrazem, pod tímto pojmem si bez zaváhání představíme podzemní komunikaci, ale svým způsobem vlastně nový termín zavádí. A sice ten, že v tunelu se leccos ztratí, zkrátka se vytuneluje. A jeden takový tunel hodný vskutku tohoto výrazu se opravdu podařilo tunelářům na slovo vzatým vytunelovat v našem hlavním městě. Na přetřesu je dnes a denně a snad se brzy dočkáme toho, že světlo na jeho konci nám tyto za něj odpovědné tuneláře odhalí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 5. března 2015 v 21:36 | Reagovat

Líbí se mi závěr toho článku. A máš pochopitelně pravdu. S oblibou si tvořím vlastní slova, mé nejoblíbenější je "mamutit" (něco jako tyčit) :-)

2 Honza Honza | 10. dubna 2015 v 11:26 | Reagovat

Mám na to stejný názor. A přidám pár dalčích výrazů, které mi "trhají" uši a radši si přeladím rádio nebo TV na jinou stanici, kde mluví normální řečí: destinace, luxusní záležitost, [wau]!, jakési, nebojte, o tom to je...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama