Mít, nebo být?

21. března 2015 v 19:44 | Deborah W
Vlastnictví je jedno ze současných model. Vlastnictví čehokoliv. Chceme vlastnit dům, byt, auto, tučné konto, úspěšného partnera, chytré děti, zkrátka a dobře chceme se držet soudobého měřítka, že mít je vlastně být in.
Mít! Pokud něco vlastníme, tak trochu nás to ale zároveň svazuje a omezuje. Chceme-li mít, musíme se obvykle podřídit určitým pravidlům a nepsaným zákonitostem. Mnohdy při honbě za vlastnictvím zapomínáme na to, že bychom měli také jen docela obyčejně být. Jedno přísloví říká, že opravdu vlastníme jenom to, čeho jsme ochotni se kdykoli vzdát. Pokud ale něco máme, je zároveň naší povinností se o to starat. Když nám starost o nabyté přináší radost, pak mít a být je v rovnováze.
Pokud se ale honba za vlastnictvím, stala jen naplněním novodobého trendu, vyrovnat se těm ostatním co mají, pak obvykle cítíme vnitřní prázdnotu a být pro nás představuje nespokojenost a nenaplnění.
Mít znamená vlastnit, být znamená žít. Žít takový život jaký doopravdy chceme. Kdy jsme sami sebou a nesnažíme se někoho nebo něco napodobovat. Být bychom měli tak, abychom obstáli hlavně sami před sebou, protože být je někdy paradoxně mnohem těžší než mít.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama