Svět z plastu

5. března 2015 v 20:18 | Deborah W
Z plastu je kartáček na zuby i PET láhev na dobrou vodu. Z plastu je klávesnice k počítači i přístrojová deska v automobilu. Z plastu jsou sedačky v tramvaji i lavičky v parku. Z plastu jsou kelímky na kávu i tácky rychlého občerstvení. Z plastu jsou květináče i koše na prádlo. Plastové jsou pytle na odpadky i samotné popelnice. Z plastu jsou vypínače i nabíječky k telefonům. A tak bych mohla pokračovat dál a dál.
Plast slast. Plast, kam se podíváš.
Ač si to možná neuvědomujeme (nebo uvědomujeme), žijeme ve světě z plastu. Kolik by toho najednou nebylo, kdyby plast neexistoval a věci z něj zmizely. Vlastně nezmizely, plast by nahradil jiný materiál.
Kam asi mizí všechen ten, již nepotřebný plast, z použitých PET láhví? Do spaloven? Na skládky? Nestane se jednou planeta Země ne modrou, ale plastovou planetou? Vlastně k tomu má již slušně nakročeno.
Pokud se již nepotřebný plast spaluje, pronikají do ovzduší škodlivé spaliny. Pokud se plast zahrabává do skládek, rozloží se možná až za sto let, pokud se vůbec rozloží.
Plast byl fenoménem 20. století. Všímáme si, jak razantně zasáhlo tohle století do životního prostředí naší planety, a to právě i díky masové produkci plastu? Jak plast přeměnil přírodní věci ve věci umělé?
Plast je všude kolem nás, a ač se nám to líbí nebo ne, jeho produkce má spíše vzestupnou než sestupnou tendenci.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 5. března 2015 v 21:34 | Reagovat

Naprosto souhlasím. A bohužel vlastně neexistuje rozumné a nenaivní řešení...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama