Černobílý svět

28. května 2015 v 19:25 | Deborah W
Při tomhle slovním spojení se mi okamžitě vybaví vysílání černobílé televize, která nám díky nejprve prvnímu, posléze i druhému programu, zprostředkovávala sledovat zprávy, filmy, seriály, receptáře, a další a další pořady, včetně reklamy v podobě pana Vajíčka.
A pak černobílé fotografie, pořizované buď při rodinných oslavách, nebo na výletech a dovolených. Co jste vlastně vyfotili, bylo vidět až v okamžiku, když jste po opuštění provozovny fota vytáhli vyvolané fotografie z papírového sáčku. A mnohdy jste se nestačili divit, co všechno se stalo Vaším fotografickým úlovkem. To na dnešních digitálech pořídíte během vteřiny nejen fotografii, čeho si zamanete, ale ve stejné vteřině ji můžete i vymazat, pokud se Vám nebude zdát dost dobrá.
Opravdu dobré fotky, a jsou to hlavně ty umělecké, se ale vracejí k černobílému provedení. Takováto fotografie v sobě nese něco neopakovatelného, jedinečného a nadčasového. A někteří fotografové dokonce stále fotí na film.
Černá a bílá vždy symbolizovaly a symbolizují protipóly. Zatímco bílá znamená nevinnost a čistotu, černá je spojována se zlem a zmarem.
Bílý je den, černá je noc.
Černobílá je šachovnice i figurky, se kterými se na ní hraje.
Bílé jsou šaty nevěsty, černé ženicha.
Když se narodíte, oblékne Vám maminka bílou košilku. Když jste po smrti, zaměstnanci pohřebního ústavu zahalí Vaše tělo do černého oděvu.
Vidět buď černě, nebo bíle, znamená, že jsme zaměřeni buď tak, nebo tak, a zjednodušeně řečeno, není nic mezi tím. Buď vidíme pesimisticky negativně, nebo optimisticky pozitivně.
Bílá září, černá zahaluje.
Všímáme si ale, kolik z nás má každý den na sobě něco černého? Téměř každý. Bílou nosíme málo. Asi proto, že nás současný zrychlený svět vychyluje na tu černou pesimistickou stranu vah, kde převládají negativa v podobě chaosu a stresu, a kde je lepší být neviditelnými a nestrhávat na sebe pozornost.
Černá a bílá spolu neodmyslitelně souvisí. Navždycky se doplňují. Jako propojené síly jing a jang, mimochodem znázorňované rovněž v černobílém provedení.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 28. května 2015 v 20:24 | Reagovat

Krásně napsané :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama