Slováci na Blog.cz

25. června 2015 v 19:12 | Deborah W
Když jsme ještě byli Československem, nebyla slovenština v médiích ničím neobvyklým. Každý týden vysílala televize vždy v pondělí nějakou slovenskou inscenaci. Zábavné pořady uváděli většinou český a slovenský konferenciér. Sportovní utkání komentovali mimo českých rovněž i slovenští reportéři - například Karol Polák. V rádiu se ozývaly nejen hlasy českých, ale i slovenských zprávařů.
Bylo to naprosto běžné, normální, a hlavně, nikdo nepotřeboval žádný dabing ani překladatele.
Slovenština s češtinou jsou si hodně podobné. A je jen škoda, že dnešní hodně mladá generace už mnohdy slovenštině nerozumí a je to pro ně cizí řeč.
Trochu úsměvně ale působí to, jak se někdy, například v křížovkách, objevují počeštěné výrazy, kupříkladu český osel je slovenský somár, nikoliv osol, jak se nám snaží někteří slovenštiny neznalí jedinci vnutit.
Internet a tím pádem i Blog.cz jsou v dnešní době jedny z nejrozšířenějších médií a sdělovacích prostředků. A tak by bylo asi více než nepravděpodobné, kdyby se i na Blog.cz nepřipojovali Slováci, nevytvářeli si zde své vlastní blogy a psali je svou rodnou řečí. Alespoň my, Češi máme možnost číst si slovensky, a umět tak nadále jednu řeč tak zvaně zadarmo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama