Jít s davem

22. července 2015 v 19:23 | Deborah W
Kdo nejde s námi, jde proti nám! Držet hubu, držet krok! Tyto věty se mi vybavují při vzpomínce na doby v podstatě nedávno minulé, kdy ten, kdo nešel tak zvaně s davem, byl černou ovcí, nežádoucí osobou.
Jít s davem, připomíná hodně zvířecí stádo. Všichni svorně postupují v jednom chumlu kupředu, hlavy skloněné k zemi, a ten kus, který vybočí, nebo se zdrží pozadu, je okamžitě zahnán zpátky.
Je ale omyl, myslet si, že dnes už se s davem nechodí. Lidé se bojí zase jiných věcí. Dříve diktovala totalita státní, dnes diktují totality pracovní, osobní, zájmové. A ten kdo vybočuje, je opět černou ovcí, i když nyní se už nemusí bát třeba o život, jako tomu bylo v minulosti. Je mnoho těch, kteří jsou nespokojeni v zaměstnání, ve svém osobním životě, kteří pěstují koníčky jenom proto, aby byli moderní, než proto, že by je ve skutečnosti bavily. Ale, jdou zase tak zvaně s davem. Nechtějí vybočovat. V práci se nechtějí rozhádat se šéfem a přijít tak třeba o práci. Sice nadávají, stejně jako všichni ostatní, ale jdou s davem. Jsou nespokojeni v osobním životě, ale než by na tom cokoliv změnili, raději tiše trpí, brečí do polštáře, ono to třeba nějak dopadne, hlavně, co by jakékoliv změně v jejich solidní rodině, řekli lidé. Chodí hrát squash, který je nebaví, a stejně pokaždé prohrávají, ale hrají ho přece všichni, je tedy naprosto nemyslitelné vybočovat z řady a nemlátit raketou do míčku proti zdi taky.
Nejít s davem je hrdinství. Sice to s sebou nese jisté oběti, ale zároveň to i osvobozuje.
Takže, ať je v budoucnu více hrdinů, a méně těch jdoucích s davem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Alfa Alfa | E-mail | Web | 22. července 2015 v 23:22 | Reagovat

Nejít s davem je hrdinství.. jak kdy :) Ti, kteří úspěšně nekráčí s davem založí dav nový. Je to jen přelévání osob z jednoho systému do druhého. :) Obecná touha zapadnout, nikdo nechce být sám a vyvržen.. Vždyť je to proti naší lidské přirozenosti :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama