Anonymita

19. září 2015 v 19:19 | Deborah W
Jste-li obyvateli sídlištního panelového domu ve velkoměstě, určitě jste si všimli toho, že na zvonku u vchodu i na schránce má jmenovku například jakýsi Novák. Víte, že s Vámi dotyčný sdílí společný dům, ale vůbec nikdy jste ho neviděli.
Venčíte-li psa, možná se v parku denně potkáváte s člověkem, který rovněž provětrává svého čtyřnohého přítele ve stejnou dobu jako vy. Znáte jej od vidění, pozdravíte se navzájem, někdy s ním dáte řeč o psích miláčcích, ale neznáte jeho jméno, nevíte, kde bydlí, vlastně se s ním jen míjivě potkáváte.
Přestěhovali jste se na venkov do ulice, kde vyrostly nové rodinné domy. Vaši sousedé žijí za neprůhledným plotem, na zvonku nemají ani svou jmenovku, svůj pozemek opouštějí pouze v autě, které vyjede ze vstupní brány a zase do ní při návratu zajede. Vlastně ani nevíte, jak dotyční vypadají.
Anonymita má mnoho podob a dnes už není jen doménou velkoměst, kde mnohdy opravdu neznáte svoje sousedy, ale jak se ukazuje, zapustila svoje kořeny i na vesnici.
Čím víc je technika dokonalejší a propracovanější a sdělovací prostředky neomezenější, tím víc jsou si ale lidé navzájem vzdálenější. Všímáte si, jak vstupují do nejrůznějších internetových diskusí pod svými pseudonymy? Pokud to nikomu neškodí, je to úplně jedno, jestli se pro danou chvíli skrýváte pod jménem nějakého oblíbeného superhrdiny. Mnohem horší to je v okamžiku, kdy se na internetu pod pseudonymy objevují ti, kteří jsou choromyslní nebo úchylní a mohou takto anonymně ubližovat důvěřivým lidem nebo dětem.
Anonymní dopis, který jste vyndali ze schránky a který vás upozorňuje na strašlivé věci, ve Vás probudí hlodající pochybnosti, místo toho, abyste jej hodili rovnou do koše. Anonymní odpovědnostní anketa Vám naopak dovolí říct věci naplno, jak byste to ve skutečnosti nikdy nedokázali. Anonymně můžete přispívat na charitativní konto, protože nejste zastánci okázalých plácání po zádech, jak jste ušlechtilí.
Anonymita má tedy svá pro a svá proti. Může zahalovat lehkým pláštíkem, ale může i bolestivě ranit. Ale, taková už anonymita je.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 19. září 2015 v 21:28 | Reagovat

Moc pěkný článek :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama