Síla slov

11. listopadu 2015 v 15:09 | Deborah W
V této souvislosti mě napadá přísloví, "Pomluva je jako uhel, když nespálí, alespoň ušpiní", a už na tomto příkladu je vidět jakou může mít slovo sílu. Ač se bude ten, koho se nepravdivá pomluva týká, bránit sebevíc, stejně už na něm ulpí jakási nesmazatelná nedůvěra a cejch.
Silou slova dokáže zapálený politický fanatik strhnout davy, které za ním půjdou, třeba na smrt, jako poslušné stádo.
Silou slova může ale naopak psycholog-záchranář odradit sebevraha od skoku z Nuselského mostu, protože mu vysvětlí, že dobrovolně umírat je nesmysl, a věc, kterou dnes vidí jako neřešitelnou a bezvýchodnou, uvidí zítra v jiném světle a ještě se tomu bude smát.
Díky síle slova předávají učitelé znalosti svým žákům, pro které je mnohem snazší vyslechnout si přednášku, než si sami nabiflovat učebnici.
Když Vám prodavačka poděkuje za nákup a popřeje Vám k tomu ještě pěkný den, hned se budete díky síle těchto slov, cítit líp.
A co pak taková pochvala, ať už doma, ve škole nebo v zaměstnání, to už je hodně silný slovní stimul, který nás motivuje k ještě lepším výkonům.
Síla slov se ale může projevit i negativně, jak už jsem zpočátku naznačila.
V hádkách padají slova, jejichž síla dokáže ubližovat. Když někdo na někoho křičí a ohrazuje se silou slov a argumentů, odhaluje vlastně ale svoji slabost a nevíru v sebe sama.
Síla slova dokáže značně ublížit dítěti, kterému rodiče denně opakují, že je k ničemu, a když se navíc bude nadále mizerně učit, dopadne špatně.
Síla slova negativně zapůsobí na zaměstnance, který od svého nadřízeného uslyší jen výtky, ač se snaží pracovat sebelíp a sebevíc.
Síla slova je vlastně jakýsi stimul, pomocí kterého můžete, ať pozitivně či negativně ovlivňovat druhé jedince a působit tak na ně.
Je proto třeba vážit slov, neboť jejich síla je opravdu obrovská. A navíc, vyřčená slova už nejde vzít nikdy zpět.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 šílená kokoska šílená kokoska | E-mail | Web | 11. listopadu 2015 v 15:41 | Reagovat

Krásně sepsané vpodstatě všechno, co mě napadlo, když jsem si přečetla téma týdne :)

2 higurashi-tym-cikady higurashi-tym-cikady | E-mail | Web | 11. listopadu 2015 v 18:07 | Reagovat

"Úhel"?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama