Hledání sama sebe

9. prosince 2015 v 18:04 | Deborah W
Hledání sama sebe je tak trochu i hledání vzorů, kterým se chceme podobat. Při hledání sama sebe nás formuje nejen prostředí, ve kterém vyrůstáme a ve kterém se pohybujeme, ale i lidé, kteří jsou nám blízcí, a v nemalé míře i to, čím se zabýváme, co čteme, zkrátka a dobře, kam směřujeme.
Nedávno jsem měla možnost přečíst si článek o tom, co zajímá dnešní děti ve věku od sedmi zhruba do čtrnácti let, a měla jsem z toho pocit, že to jejich hledání sama sebe bude v budoucnu hodně složité.
Mezi jejich hrdiny patří podivné příšery, které nejsou ani lidmi ani zvířaty, odtud asi jejich název Mimoni. Děti čtou příběhy o zombiích a upírech, u počítačových her preferují akční střílečky, kdy má zabitý hrdina několik životů. Rodiče je berou do kina i na filmy, které jsou vhodné až pro vyšší věkovou kategorii, neboť je to prý stejně jedno. A když se těchto dětí zeptáte na jméno nějakého sportovce, vybaví se jim sotva tři.
Hledání sama sebe ve virtuální realitě je hodně zavádějící a riskantní. Jedinec, který se jednoho krásného dne zvedne od počítače, u kterého dosud prožíval svůj virtuální život, najednou zjistí, že tam venku panuje tvrdá realita běžného života. A on se v něm najednou začne ztrácet, tápat, protože na nic takového nebyl připraven a s ničím takovým nebyl dosud konfrontován.
Virtuální realita symbolizuje roztěkanost, nesoustředěnost, nestálost, odkládání povinností, vlastně jakési novodobé zotročení, kdy se jedinec stává například otrokem mobilu, který drží neustále v ruce a co minutu kontroluje displej.
Hledání sama sebe je v dnešní době zřejmě pro některé jedince hodně složité, zvláště když jsou vzory tak prachbídné. Nebo by se snad chtěl někdo ve skutečnosti podobat Mimoňovi?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 9. prosince 2015 v 20:57 | Reagovat

Dnešní svět pro děti prostě není... všude samá komerce... chce to odstřihnout. Naštěstí u nás doma jedeme s malým bráchou na klasiku Krtečka :) Z těch moderních se mu líbí jenom Cars, jako správnému klukovi :D Ale většinou má televizi jenom jako zvukový doprovod a hraje si. Když mu to pak rodiče vypnou, tak je zle, prostě se musí dodívat :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama