Slepota

3. dubna 2016 v 9:42 | Deborah W
Zrak je zřejmě tím nejdůležitějším lidským smyslem. Díky němu můžeme poznávat okolní svět, udělat si představu, jak kdo a jak co vypadá. Pokud zrak z nějakého důvodu ztratíme, propadneme se do nekonečné tmy slepoty.
Při tom slově se mi vybaví muž nebo žena s tmavými brýlemi, slepeckou holí, někdy i vodícím psem. Zatímco "vidící" člověk se dokáže sám vyhnout překážkám, "nevidící" takové štěstí nemá. Je odkázán na hůl, psa nebo na pomoc náhodného kolemjdoucího.
Když se mi vybaví všechna ta úskalí a nástrahy, která na člověka číhají, lze před slepci jen smeknout, jak to zvládají.
Ti, kdo se jako slepí narodili, to mají možná snazší v tom, že od narození nikdy nic neviděli, nemají povědomí o tom, jaký okolní svět je a stvořili si jej pouze ve svých myšlenkách. Ti, kdo oslepli kvůli úrazu nebo nemoci, to mají o poznání těžší, protože naopak znají všechna možná nebezpečí, kterým budou muset nově čelit a navíc musí ještě tento nový stav tzv. "ustát".
Slepota paradoxně zvyšuje funkci jiných smyslů. Slepci mají lepší sluch, a jsou mnohem vnímavější, než ostatní lidé. Podle hlasu dokážou poznat, co je člověk zač. Po hmatu dokážou číst Braillovo písmo, tedy systém teček a mezer. Kde jim bylo vzato, bylo jim jinde dáno.
Dnes se pomocí laseru operuje dalekozrakost i krátkozrakost, šedý zákal a další nemoci snižující funkci oka. Lze doufat jen v to, že možná jednou se lékařům podaří odoperovat i slepotu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama