Červenec 2017

Tohle není můj hlas!

13. července 2017 v 19:52 | Deborah W
Vybaví se mi, že když někdo vdechne helium, jeho hlas rázem přeskočí do vysoké fistulky, která zní komicky a proto toho také využívají někteří komici ve svých pořadech pro pobavení publika.
K podobnému zkreslování hlasu dochází v některých krimi zpravodajských pořadech, kde takto vypovídají svědci zločinů, aby je nepoznali možní pachatelé nebo jejich známí.
Zastřený, chraplavý, zkrátka cizí hlas máme, když jsme nastydlí a s plným nosem rýmy huhňáme a huhláme.
Hlas k nepoznání budeme mít také tehdy, pokud budeme mluvit do mikrofonu nebo do záznamového zařízení. Stačí, když si nahrávku sebe samých poslechneme a určitě si řekneme tohle není můj hlas. Technika zresluje.
Lze ale také přijít o hlas. A to si vzpomenu na učitelku ze základní školy, kterou jsme měli ve čtvrté třídě a která jednou přišla a pouze šeptala, protože ztratila hlas. Věčný to problém vyučujících, jejichž denním chlebem je právě hlas.
Přijít o hlas ale můžeme také po sportovním utkání nebo po koncertě, kde jsme svým hlasem hodně hlasitě dávali sympatie oblíbenému mužstvu nebo interperovi.
Hlas můžeme také někomu dát při hlasování. Ovšem, hlasování mohou být zmanipulovatelná a náš hlas může být zneužit. Takže, pozor, komu svůj hlas dáváme.
O hlas je potřeba pečovat, protože je to hlavně nástroj pro dorozumívání se s druhými lidmi. Nejrůznější triky při péči o hlas používají hlavně zpěváci, které hlas, stejně jako již zmiňované učitele, živí.
Zkrátka není hlas jako hlas.


Co to hergot je

9. července 2017 v 16:47 | Deborah W
Co to hergot je, vztekneme se obvykle vždycky v okamžiku, když narazíáme na něco, co nás dokáže pořádně vytočit. Ráno zjistíme, že neteče teplá voda, jelikož právě probíhá letní odstávka. Na stanici změnili z důvodu výluky trasu tramvaje. V práci si vezme kolega nečekaně dovolenou a mi musíme plnit i jeho úkoly. Situace, které vlastně nedokážeme ovlivnit, ale které s námi dokážou pořádně zacloumat.
A tak nás třeba teď, během letních prázdnin, můžou k této větě vést i nečekané uzavírky na našich dálnicích a silnicích, pokud se po nich vypravíme zkoumat krásy naší vlasti. A rozčilovat se nemusíme jen nad tím, že pojedeme krokem v zúžení, ale vypéct by nás mohla i navigace (pokud ji máme a budeme se na ni spoléhat), která by nás mohla zavést třeba na staveniště uzavřené silnice a odmítla nám nabídnout náhradní trasu.
Tak šťastnou cestu a co nejmíň rozčilení nad tím "co to hergot je".

Strach z neznámého

9. července 2017 v 16:40 | Deborah W
Když se řekne strach z neznámého, napadá mě strach ze smrti. Nepopsatelný pocit, kdy Vám v hlavě neproběhne vůbec celý život, jak mnozí tvrdí, to ani v té poslední vteřině nelze. Nedá se to vlastně ani popsat. Je to takový ten prapůvodní strach o život, který zažili všichni, kdo se ocitli blízko smrti. Strach z toho, co bude následovat. Zda bolest. Co budeme vnímat? Bude to rychlé? Nebo nekonečné? A co bude pak? A najednou si nechcete nic z toho setkání se smrtí pamatovat. Rychle zapomenout. V tom je paměť milosrdná a to nepříjemné vymazává.
Se smrtí se člověk nesetkává každý den, a proto je to vždycky děsivé, zvláště, když se to dotýká přímo jeho samotného. Co je potom? To nikdo neví. Kam se přesune jeho energie, která nikdy neumírá? Vrací se znovu v nové inkarnaci?
Je toho spousta, čeho se během života bojíme, ale pokud to můžeme vyzkoušet, poznat to, strach opadne, ale co poznat a vyzkoušet nelze, to přetrvává.
Stejně takový strach z neznámého, může být strach z vesmíru. Stejně jako smrt je nepopsatelný. Umí si snad někdo představit nekonečno? Pohledy, které nám nabízí Hubbleův teleskop sice dávají tušit, že i v jiných slunečních soustavách jsou planety, slunce, měsíce, komety a mlhoviny, ale je tam určitě i mnohem víc toho, o čem zatím nemáme vůbec tušení, a co je možná naprosto neslučitelné s naším vnímáním a chápáním. A co když to představuje nebezpečí, hrozbu, která skytě číhá?
Vesmír nás obklopuje a smrt nás provází. Neuchopitelnost a nepoznanost je spojuje. Žijeme s jejich vědomím, ale přesto nám nahánějí strach. Nepopsatelný strach z neznámého.