Umění mlčet

30. srpna 2017 v 18:24 | Deborah W
Mluviti stříbro, mlčeti zlato. Okřídlené rčení, které symbolizuje, že by se nemělo zbytečně žvanit, a mluvit by se mělo jen tzv. k věci.
Některé ženy, ale i muži, dokážou mluvit od rána do večera. Vykecali by Vám tzv. díru do hlavy. Mluví a mluví, chrlí na Vás tisíce informací, které vesměs už beztak znáte nazpaměť, a nejsou k zastavení. Druhého skoro ani nepustí ke slovu a pokračují stále ve svém monologu. Svým jednáním Vás brzy začnou unavovat, až otravovat. Jejich chybou je to, že nedokážou odhadnout okamžik, kdy se mají již odmlčet a poskytnout také prostor k mluvení druhému.
Umění mlčet, je opravdu umění. Při každém rozhovoru je důležitý takt, a samozřejmě sem patří i umění naslouchat.
Umění mlčet se vyplatí i v situaci, kdy určitá společenská konvence nedovoluje naplno vyslovit svůj názor, protože by došlo k urážce nebo jinému trapasu. Jako zastánkyně toho, že se má říkat to, co si člověk myslí, ale musím uznat, že jsou prostě okamžiky, kdy je namístě mlčet.
Umění mlčet souvisí s diplomacií v jednání a notnou dávkou empatie. Někomu je umění mlčet dáno tzv. shůry a někdo se umění mlčet musí učit.
A tak, aby byl každý hovor dialogem, nikoli monologem a aby se mluvčí nestal otravným vykecávačem děr do hlav, k tomu je třeba nejen umění konverzace, ale i umění mlčet v pravý okamžik.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 30. srpna 2017 v 19:27 | Reagovat

Nemám ráda lidi co jen mluví a musí být důležití :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama