Strach sám ze sebe

25. října 2017 v 18:55 | Deborah W
Známe se opravdu tak dobře, že nás nemůže nikdy nic překvapit? Kolik osob se v nás vlastně skrývá? A kdy a za jakých okolností jim dovolíme, aby se projevily? Nemáme pak strach sami ze sebe, čeho všeho bychom byli schopni? Nevyděsí nás tak trochu to, jak vlastně málo toho o sobě víme, než.....
Každá "krajní" situace nás prověří. Můžeme si tisíckrát dopředu říkat, jak bychom se v té či oné chvíli zachovali, ale když skutečně nastane, je všechno jinak. Co si představujeme, že budeme řešit s tak zvaně chladnou hlavou, nás může rozlítit doběla a vyvolá v nás spouštěcí mechanismy agrese. Překvapí nás to, ba vyděsí, protože jsme s ničím takovým nepočítali. Je to však jen prapůvodní pud, kterým se dosud řídí zvířata. Buď zaútočit nebo utéct. Nic jiného neexistuje.
Zatímco některé věci budeme řešit určitým způsobem, naše druhé já nás strhává úplně k něčemu jinému. Máme mu podlehnout nebo odolat?
Často si myslíme, jak jsme vnitřně silní a kolik toho vydržíme a pak se sesypeme z úplné banality. A naopak událost, která v nás budí úzkost a obavy, zvládneme s naprostým přehledem a klidem.
Četla jsem pár článků o lidech, kteří se na několik dnů nechávali zavřít do naprosté tmy. Všichni shodně tvrdili, že se díky tomu o sobě leccos dověděli a poté byli vnitřně silnější a vyrovnanější. Poprali se se svými vnitřními strachy.
Neustále obklopeni lidmi nebo technickými výdobytky doby nejsme vlastně nikdy sami. A když to náhodou nastane, dostaneme strach. Pokud ale nedokážeme porozumět sami sobě, nedokážeme porozumět ani druhým. Proto se možná rozpadá tolik vztahů.
Být pouze sami se sebou se vlastně tak trochu bojíme. Mohli bychom se totiž o sobě dozvědět věci, které si nechceme přiznat a které v nás vyvolávají strach ze sebe sama. Jenže, nic není horší, než sebe sama obelhávat.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 steph-kubova steph-kubova | 25. října 2017 v 23:45 | Reagovat

Krásně napsáno. Velmi zajímavý pohled na toto téma. Myslím, že máš rozhodně pravdu, opravdu ani netušíme, kým jsme a někdy se této pravdy dokonce bojíme.

2 Eliss Eliss | Web | 26. října 2017 v 7:09 | Reagovat

Těžké životní situace opravdu odhalí to nejhorší v nás, co je skryto pod povrchem...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama